İlleqal Border pass - ABŞ-Kanada Sərhədi aşma

Müxtəlif səbəblərdən sığınacaq və qaçqınlıq
Post Reply
Vetendas
Articles: 0

İlleqal Border pass - ABŞ-Kanada Sərhədi aşma

Post by Vetendas »

Canada 🇨🇦 soyug olkedir..Insanlari da soyugdur. Lakin insana gosterilen munasibet bu soyuglugu size hiss etdirmeye bilir. Ideal olmasa da ideala yaxin bir cemiyyet. Subyektiv fikrimdi razi olmaya da bilersiniz.Azad olkenin freedom of speech ozgurlunu hiss etdiyim biri kimi deyirem.

Beli cetin oldu .Isti VETENDEN gelib soyugluga oyreshmek. Amma ne etmeli qeder. Mende diger hemvetenlerim kimi VETENDE olan durumla elageli insan kocune qosulmali oldum. Eslinde ise Bu normal Hal deyil. Aileni sevdiklerini yaxinlarini ovladini VETENDE terk etmek.

2 defe Vizayla bagli Canada sefirliyine muraciet etsem de Yox cavabi almishdim. Care Amerikadan Canada erazisine daxil olmag idi..Bunun ucun cox gotur qoy etmishdim..Sozun duzu qorxu yox idi Amma heyecan vardi..

Biz 3 nefer idik.Icimizden Bir nefer yol gosteren baschi tein etdik.Meslehetle Temkinle..Onun dediklerine qulaq Asmaliydiq.Tam da gece yarisi Canada Amerika serheddine catdiq.Cigirla 3 nefer sira ile duzulerek serhedde dogru irelilemeye bashladiq.Qarsida olan Serhed xidmeti ischilerini gordukde ise meshenin icerilerine dogru hereket etmeli olduq.Onlar bizim geldiyimizi gormusduler..Hemde gece oldugundan sixh meshede isigsiz irelilediyimiz ucun yarpaq xishiltisi ve kicik Agac budaqlarinin ayagimizin altinda qalaraq qirilmasi guclu ses yaradirdi.Onlar da bize teref yaxinlasmisdi..

Megsedimiz saxlanilmadan serheddi kecmek idi.Uzun muddet yerde hereketsiz qalaraq onlarin bizi tapmasina Engel oldug.Onlar erazini terk etdikden Sonra ise zigzag formasinda serheddi kecdik..Sevincli idik.Cunki megsedimize catmishdiq. Onlar serheddi bu formada kecen adamlara Xususi Hazirligli adamlar kimi baxirlar.

Amma bu Qehremanlig deyildi. Men bilirem ki bu AZERBAYCANli ucun adi bir haldir. Bele gozel milletin de numayendesi oldugum ucun ise qurur duyuram..he onuda elave edim..Men Niye AZERBAYCANi Veten Canadani ise olke olaraq qeyd etmishem..Ona gore ki ezizlerim Siz hansi olkenin Vetendasi olursunuz olun ..Veteni unutmayin..En esas AZERBAYCANli oldugunuzu unutmayin..Onun Milli Medeni deyerlerini her zaman yasadiginiz olkede Yaxsi terefden gostermeye calishin..Pis insanlar Her bir milletde var..Pis onsuzda pisdir..Yaxsilarin qedrini bilin...Yashasin AZERBAYCAN Yasasin eziz Xalgim..

Baslanan Canada Macerasinin qisa xulasesi..
Umid edirem maragli olar..
EL-KHAN

Re: İlleqal Border pass - ABŞ-Kanada Sərhədi aşma

Post by EL-KHAN »

Marağlıdır. Təşəkkür edirəm.
Bir neçə sualım yaranıb:
1. ABŞ-a necə gəldiz? Hansı şəhərə?
2. Niyə ABŞ-da galmadız?
3. Sərhədə necə çatdınız?
4. 3-cu nəfəri nəyə görə rəhbər seçdiniz? Nə üstünlükləri var idi?
5. Sərhədi keçənən sonra hara gəldiniz? Nə gədər hərəkətdə oldunuz? Kim sizigarşıladı?
6. Sərhədi keçənən sonra nələr baş verdi?
Vetendas

Post by Vetendas »

Davam edek..

1. Dunyada yasarken en cetin ayriligi AZERBAYCANda hava Limaninda 3 yashli oglumun yari oyag yari yatili sekilde qoyaraq ayrildigim gun olaraq heyat sehifeme omurluk hekk etdim.Biletim bron etdiyim hotel Amerika yolculugu artiq hazir idi.Baki Doha Amerika reysi ile New Yorka catdim.Brookline gelmeli idim..Geldim..

2. Abs da qalmama sebebimin en onemli faktor o vaxt olacaq seckiler ile elagedar idi.Donald Trump in president secileceyi teqdirde migrasiya siyasetini deyiseceyi endishesi vardi.Bu Riski goz qabagina getirerek migrasiya xidmetine muraciet etmeyim ve musbet neyese nail olmagim subheli idi.Qerarim Kanada idi.

3. Taksi xidmetinden istifade ederek serhedde yetisdik.3 nefer idik.Zirek taksi Surucusu bizi istediyim nogteye catdirmisdi.Masinin isiglarini sondurmeden asta suretle hereket halinda olan masindan enmemizi ve uzu meseye teref qacaraq cetin gorunen xendeyi(Kanada Amerika serheddi) ni kecmeyimizi bildirdi..Elede etdik uzu meseye hereket etdik

4. Dordun-cu sexsin baschi tein edilmesinde esas sebeb onun kesfiyyat Esgeri heyyetinde olmasi idi..Bunu etmediyimiz teqdirde qerarlarimizda anlasilmamazlig olacagdi..

5. Serheddi kecdik ..Havanin Bir az aydinlasmasini gozledik..Evvelden de razilasdigimiz Kimi 3 cu sexs bizden ayrilmali ve teslim olmali idi..Belede etdi..

6. Yolda hereket de oldugumuz zaman migrasiya xidmeti zabiti bize yaxinlasdi..Bel cantalarimizi yere qoymag gosterishi verdi.Etdik..Ustumuzu aradigdan sonra bizi ayri ayriligda olan polis masini ile migrasiya ofisine getirdiler.Yoldashi ayri olan muveggeti saxlama kamerasina meni ise basqa kameraya saldilar..Texminen 30,40 deq gozleyenden sonra sorgu sual hissesine kecildi ishin bedii terefine.Tercumeci istedim meni Turk tercumeci ile temin etdiler..Dovletimin eleyhine hec bir melumat vermemishem. Dovlet ve hakimiyyeti bir birinden ayird etmek lazimdi..Dovlet bash Hakimiyyet ise slyapadir bunu unutmayaq..bashi Yox slyapani deyismek mutleqdir. Texminen 18-20 saat saxlanilmadan sonra serbest buraxildim. Istigamet Toronto idi.

Bu melumati paylasan...AZERBAYCANda Ali Tehsilli, Akademiya bitiren, 4 xarici dilde Danisa bilen, ancaq ki ovladina gece bezi almaq igtidarinda ola bilmeyen ATADIR...
EL-KHAN

Post by EL-KHAN »

Bir neçə sual ortaya gəldi:
7. Taksi sürücünü necə tapdınız?
8. Polis əməkdaşları nə suallar verirdilər?
9. İmmiqrasiya zabitləri nə suallar verirdilər?
10. Hələ orada sizə YOX cavabı verə bilərdilər?
11. Vəkil dəvət olunmuşdur?
12. Müvəqəti saxlanc-da kimlər var idi? Davranış necə idi?
13. Sizi nə üçün bir birinizdən ayrıdılar?
14. Siz yol yoldaşlar ilə sonradan görüşdüz?
15. Onların əhvalatları necə oldu?
Vetendas

Post by Vetendas »

Hamiya Salamlar

7) Taksi surucusu Jenya idi..ad Sertidir.Brooklinden tapmisdilar.Bunu Men Yox menden evvel orda olan yol yoladaslari etmisdi.

8) Polis emekdaslari bizi saxladigi zaman ayaggabilarimizi cixartmagi elimizde olan bel cantasini yere qoymagi ve hereket Siz dayanmaq gosterisi verdiler.Onlarla sohbet coxda uzun cekmedi.Bize bir suallari da oldu.Burda sizden evvel de bir hemyerliniz saxlanilib onu taniyirsinizmi?Cunki bizden xarici passportlarimizi alib hara vetendasi oldugumuzu oyrenmisdi.

9) Immigrasiya zabitleri ise ele motive uygun immigrasiya hagginda birdeki bizim hal hazirda olan umumi melumatlati degiglesdirirdiler.

10) Orda bize yox cavabi vere bilmezdiler.Cunki biz bu dovlete heyati tehluke ucun siginmisdiq.Bu qeyri mumkundurki orda yox cavabi alag.Ora bu prosesin baslangic nogtesidir.Ordan sonra ise baxilmasi ucun iddiani arasdirmaq ucun 2 ay erzinde mehkemeye muraciet edilir.
Esitdiyime gore Indi o vaxt daha da uzanib.

11) Yox vekil devet olunmur.Migrasiya zabiti ile sohbet aparilir tercumeci vasitesi ile.

12) Muveggeti saxlanc da bizden basga hec bir sexs Yox idi.Bizi ise ayri ayrligda muveggeti saxlancda saxaldilar.Bizimle cox mulayim insani davarandilar..

13) Bizi bir birimizden ayirma sebebelerine geldikde ise ola bilerdiki biz bir birimizin hagginda dogru olmayan yalnis melumat verek.Ve onlarda bundan bele bir qenaete gelsinler ki bu is qurmadi real deyil.Butun danisiqlar ust uste dusdu.Problemle qarsilasmadiq.

14) Men yol yoldaslari ile sonradan gordusdum.

15) Onlardan biri Bakida biri ise Canadadadir..
Post Reply