Kanadada nə səbəblərdən işdən azad oluna bilərsiniz

Post Reply
Ismail
Articles: 0

Kanadada nə səbəblərdən işdən azad oluna bilərsiniz

Post by Ismail »

Kanadalı korporativ mədəniyyətin öz xüsusiyyətləri var. Kanadada iş yerindən qovulan mühacirlərin və yerli əhalinin gerçək hekayələrini danışırıq.
5 ildir Kanadanın Vancouver şəhərində yaşayan Aina A. (Donetsk vilayətindən gəlmiş), işdən bir ay sonra qovuldu. Bu onun Kanadadakı ilk ciddi işi idi. İşəgötürən qızı LinkedIn peşəkar şəbəkəsi vasitəsilə tapdı və ona layihə meneceri vəzifəsini təklif etdi. Ainanın sözlərinə görə, o, Kanada mədəniyyətinə uyğun gəlmirdi. "Kanadalıların ofis və biznes davranış standartları Rusiyada qəbul olunmuşlardan çox fərqlidir. Mən ümid edirdim ki, mən səhv buraxsam, bunu mənim üzümə deyəcəklər, irad bildirəcəklər. Lakin bu, səhv idi", - Aina deyir. "Ətrafımdakılar üzümə gülümsəyib, xoş yanaşırdılar, ancaq sonra məlum oldu ki, onlar məndən şikayət edirdilər. Bir ay ərzində barəmdə bir dosye toplandı: gah səhv davrandım, gah səhv danışdım və s."
Digər bir nümunəni MariKanada Telegram kanalının müəllifi gətirdi. O danışdı ki, həmin şirkətdə bir işçi ilə baş vermiş söhbətdə bilməyərək, onun prinsiplərinə toxunan bir söz deyib. Nəticədə rəhbərlik ondan qalan 3 həftə ərzində evdən işləməyi xahiş edib.
Bu yaxınlarda isə məşhur kanadalı xokkeyinin şərhçisi Don Cheri işdən qovuldu. 85 yaşlı Cheri, çıxışında bir qədər tənqidi şəkildə "çoxsaylı immiqrantlara " toxundu. İddiaya görə, o, ksenofobik ifadələrə görə qovuldu.
11 Noyabrda Kanadada Britaniya Birliyinin əsgərləri üçün Anım Günü qeyd edildi Remembrance Day). Bayramın rəmzi gödəkçənin yaxasına sancılan qırmızı lalə çiçəyidir. Bu payız Anım Günü yüzüncü dəfə qeyd olundu.
Donun dedikləri:
"Mən Missisoqada (Toronto ətrafı) yaşayıram, burada qırmızı lalə çiçəyi rəmzi demək olar ki, heç kimdə yoxdur. Mən hələ Toronto şəhərindən danışmıram. Bunu unutun - burada heç kim onu ​​taxmır. Kiçik şəhərlərdə demək olar ki, hamının geyimi üzərində lalə var. Buraya gələn insanlar bizim həyat tərzimizi sevirlər, siz südümüzü və balımızı sevirsiniz, heç olmasa bir neçə dollar verib, lalə və ya bu tipli bir şey aıa bilərdiniz. İnsanlar öz həyatlarını veribər ki, siz indi həyatınızdan Kanadada zövq alasınız".

https://zen.yandex.ru/media/immigrantto ... 20fc3f545e
Post Reply